چوکا درب چوکا درب چوکا درب چوکا درب چوکا درب چوکا درب چوکا درب چوکا درب

درب ABSچیست؟

styrene   که به اختصار آن را ABS   می نامند.
یک پلیمر نفتی (پلاستیک ) می باشد که در صنایع مختلف دارای کاربرد فراوان است. درجه ذوب ABS  (Tg)   200 درجه سانتیگراد و درجه سوختن آن (TM) 220  درجه سانتیگراد می باشد .
موارد کاربرد ABS در صنعت ساختمان :
عمده ترین کاربرد ABS در صنعت ساختمان استفاده از آن به عنوان روکش در ساخت درب ضد آب ABS می باشد که در ادامه به این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت .
ABS مورد استفاده برای ساخت دربهای ضد آب ABS به ضخامت 1.2 میلی متر می باشد .
با افزودن رنگ به پلیمر ABS هنگام تولید ورق امکان ارائه رنگ های مختلف از قبیل آبی ، سفید ، کرم ، قرمز و ...می باشد البته طرح چوبهای آن فقط در رنگ های سفید و کرم تولید می شود .
مزایای استفاده از دربضد آب یا همان درب ABS:
درب ضد آب ABS کاملاَ ضد خش و ضد آب می باشد . همچنین امکان تخم گذاری و رشد و نمو برای موریانه و حشرات موذی در درب ABS نمی باشد .
نحوه ی تولید دربهای ضد آب ABS:
 درب خام:
درب خام به شیوه ی معمول با فریم چوبی و شبکه تقویت شده نئوپان در داخل و دو لایه نئوپان به ضخامت 5 میلی متر در طرفین ساخته می شود
آغشتگی با رزین:
در این مرحله درب خام کاملا از رزین ABS اشباع می شود به گونه ای که در پایان درب تبدیل به آلیاژی از چوب و رزین خواهد شد.
روکش نهایی :
در مرحله نهایی کلیه ی زوایا و سطوح درب با ورق ABS یا ABS-PVC به ضخامت 1.2 میلی مترروکش خواهد شد به طوری که پس از این مرحله روکش کاملا به بافت زیرین چسبیده و به هیچ عنوان از یکدیگر جدا نخواهند شد.
دلیل استفاده از نئوپان :
بررسی ها نشان دادکه ترکیب پلیمر ABS با نئوپان بر خلاف MDF کاملا جدائی ناپذیر و طول عمر درب ABS را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.
همچنین به علت اختلاف 2 میلی متری ضخامت نئوپان نسبت به MDF دربABS از استحکام بیشتری برخوردار خواهد شد
توجه:
دربهای ABSبه علت ضد آب بودن غالبا برای سرویس های بهداشتی استفاده می شود اما این دربها برای اطاق و حتی در بعضی مواردجهت درب ورودی نیز با طراحی خاص به کار می رود.
چوکادرب  اولین کارخانه مکانیزه تولید درب ضد سرقت درجنوب کشور